All you would like to know abot Greece
Usługi hotelarskie różnią się od siebie. Są to między innymi: krótkotrwałe wynajmowanie domów, pokojów, mieszkań, miejsc noclegowych, wynajem miejsc pod namioty czy przyczepy campingowe. Miejsca, w których świadczone są usługi hotelarskie, muszą spełniać odpowiednie wymogi sanitarne i te dotyczące wielkości i wyposażenia obiektu. Planując założenie hotelu, przyszły przedsiębiorca musi wziąć pod uwagę, że należy spełnić dodatkowe wymagania. Miejsce, w którym mają być świadczone usługi hotelarskie, musi spełniać odpowiednie warunki sanitarne, budowlane oraz przeciwpożarowe. Koniecznie musi także posiadać odpowiednią liczbę pokoi oraz zaplecze do świadczenia usług z wyżywieniem czy relaksem gości.
1. Ewidencja
Obiekt hotelarski musi zostać zaszeregowany do określonego rodzaju i kategorii oraz być wpisany do ewidencji obiektów hotelarskich, aby mógł rozpocząć działalność. Aby uzyskać zaszeregowanie, przedsiębiorca musi zgłosić swój obiekt hotelarski do oceny. Marszałek województwa prowadzi jawną ewidencję obiektów hotelarskich, do której wpisywane są wszystkie hotele i pensjonaty. Za dokonanie oceny pobierana jest opłata.
2. Lokalizacja.
Przy wyborze miejsca do założenia działalności turystycznej należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Trzeba pamiętać, że priorytetem przy doborze lokalizacji powinna być atrakcyjność dla potencjalnych klientów, na którą składa się wiele czynników np. bliskość przyrody, sklepów, basenów oraz atrakcji turystycznych takich jak: plaża, jezioro, szlaki górskie czy uzdrowiska. Wielu potencjalnych klientów zwraca również uwagę na dostępność do transportu publicznego lub wypożyczalni aut. Lokalizacja jest elementem kluczowym przy planowaniu tego typu działalności. Gdy miejsce nie będzie interesujące dla klientów to do przyjazdu nie zachęci ich nawet niska cena czy dobra jakość świadczonych usług.
3. Reklama
Dodanie wyczerpujących atrakcji o regionie na stronie internetowej hotelu jest ważne z jednego powodu. Turyści czasami szukają najpierw informacji o ciekawej lokalizacji lub atrakcji regionu, a trafiając na stronę hotelu lub pensjonatu po te informacje (gdy strona pokaże się w wynikach wyszukiwania), chętniej zarezerwują tam nocleg. To nie tylko strategiczne działanie pod kątem pozycjonowania strony, ale także do budowania wizerunku obiektu jako zakorzenionego w konkretnym regionie.
4. Wymagania
Ustawa o usługach turystycznych zastrzega również, że konieczne jest, aby właściciel lub dzierżawca hotelu, w odpowiednio widocznym miejscu na obiekcie umieścił jego nazwę. Istotne jest także, aby w pobliskiej odległości znajdowała się tablica informująca potencjalnych klientów o rodzaju i kategorii świadczonych usług (np. hotel dwugwiazdkowy, pokoje od 100 zł). W recepcji hotelu powinna znajdować się szczegółowa rozpiska cen i istotnych informacji o obiekcie (pokoje dla osób niepełnosprawnych, godziny wydawania posiłków). W każdym hotelu, gość musi mieć dostęp do bieżącej wody ciepłej oraz zimnej, a w pokoju pościel, koce i rączniki.
5. Początek działalności
Specjaliści szacują, że do założenia hotelu wystarczy około 1 mln zł. Interes może się okazać niezwykle opłacalny w przypadku dogodnej lokalizacji, przede wszystkim w sąsiedztwie atrakcji turystycznych. Dobre chęci, determinacja i ciekawy pomysł, dają szansę na osiągnięcie sukcesu.
Na naszym fanpage’u znajdziecie informacje dotyczące wszystkich tematów związanych z otwarciem własnego hotelu, takich jak gastronomii, wyboru lokalizacji, loga i nazwy oraz opłacalności takiej inwestycji.