Jest to sztuka tworzenia własnoręcznie różnych wyrobów. To przeciwieństwo masowej produkcji, ponieważ każdy może ręcznie wykonać przedmioty na swoich ukochanych czterech ścianach. Ręcznie robione produkty nigdy nie są dokładnie takie same, co oznacza, że klienci otrzymują całkowicie unikalny produkt (i pod pewnymi względami jedyny na świecie). W dzisiejszych czasach rzemiosło jest coraz większym trendem i zyskuje na popularności.

Twórcy ręcznie robionych produktów oferują w Internecie setki wyrobów, a kupujący mają możliwość otrzymania unikalnych przedmiotów w cenach zbliżonych do cen dużych firm masowo produkowanych. Piękna biżuteria, ubrania, ceramika, dekoracje, a nawet meble – rodzaje produktów ograniczone są jedynie wyobraźnią i zainteresowaniami artysty.

Jeśli  sam tworzysz już od jakiegoś czasu to twoimi pierwszymi klientami mogą być  przyjaciele i rodzina. Potem warto także sprawdzić, czy to, co robisz, podoba się innym osobom, nie tylko z kręgu najbliższych. Gdy już to zrobisz to idealny moment żeby wejść na rynek. Najpopularniejszym sposobem sprzedaży ręcznie robionych produktów jest oczywiście Internet. Łatwość otwierania sklepu, szybki kontakt z klientami oraz możliwości reklamy sprawiają, że większość producentów rękodzieła porusza się przede wszystkim w cyberprzestrzeni. A co w przypadku dużej konkurencji i problemami ze znalezieniem potencjalnych klientów? To dobry moment, aby przemyśleć swoją strategię i znaleźć niszę. Może Twoim sposobem na sprzedaż ręcznie robionych produktów jest mały, przytulny sklepik narożny lub nawet własne mieszkanie. Jeśli coraz więcej osób będzie zainteresowanych tym co robisz zapytają nawet, czy mogą zamówić u Ciebie – Bingo! Trafiłeś w gust swoich potencjalnych klientów. Twój rzemieślniczy biznes zaczyna znajdować swoje miejsce na rynku.

Przy zakładaniu takiego biznesu na początek powinieneś wybrać PKD, który pasuje do tego, co zamierzamy zrobić. Numer PKD służy nie tylko do określenia rodzaju wykonywanej działalności, ale także do zawężenia wyboru form podatkowych. Niektórzy rzemieślnicy zamiast rozpoczynać działalność gospodarczą decydują się na stawianie pierwszych kroków w ramach akademickiego inkubatora przedsiębiorczości, który daje im możliwość wypróbowania biznesu i uzyskania pomocy w kwestiach księgowych, sprzedażowych i prawny

Obecnie rękodzielnicy mają do wyboru wiele możliwości sprzedaży swoich dzieł. Bardzo modne są portale zakupowe: Pakamera.pl i Etsy.com. Twórca może utworzyć na nich profil swojego sklepu. Nie musi sam ponosić kosztów stworzenia strony internetowej sklepu internetowego, pozycjonowania strony i optymalizacji. Może dotrzeć do większej liczby odbiorców, a ponadto nawiązać współpracę biznesową z innymi twórcami. Decydując się na współpracę z dużym portalem należy pamiętać, że pobierają one prowizje od dokonanej sprzedaży. Jeśli rękodzielnik nie jest zainteresowany sprzedażą swoich prac na dużej internetowej platformie, może stworzyć własną stronę internetową z opcją sklepu internetowego. Plusem takiego rozwiązania jest nieograniczony wpływ na treści i wygląd strony. Minusem konieczność ciągłego dbania o optymalizację serwisu i promocję strony. W dzisiejszych czasach obecność w mediach społecznościowych jest już koniecznością, szczególnie dla rozwijających się biznesów. W ostatnich latach wciąż rośnie sprzedaż generowana przez media społecznościowe. Warto założyć firmowy profil i połączyć go z opcją sprzedażową. Social media to również doskonałe narzędzie, aby pokazać naszą firmę od kuchni oraz by poznać oczekiwania klientów.