Kuchnia grecka

Grecy kochają jedzenie, zarówno przygotowanie jak i spożywanie oraz częstowanie nim innych. Odwiedzając Grecję możemy mieć pewność, że nigdy nie będziemy głodni. Kuchnia grecka łączy w sobie wiele smaków i aromatów. Jest ona bardzo prosta i wykorzystuje się w niej świeże składniki takie jak owoce morza, bakłażany, pomidory, oliwę z oliwek i sery. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych greckich dań.  

Ser feta

Prawdziwy grecki ser feta powstaje głównie z pasteryzowanego mleka owczego, który czasami jest uzupełniany o mleko kozie. Tradycyjny grecki ser feta, zanim trafi na rynek musi przprzejść etap co najmniej trzymiesięcznego dojrzewania, a także odsączania serwatki bez użycia ciśnienia. Ser feta jest produktem charakterystycznym – słona i pikantna doskonale komponuje się z warzywami, oliwą oraz owocami morza. Można ją zapiekać, dodawać do farszów oraz podawać do sałatek czy przekąsek. Zawartość tłuszczu w serze feta wynosi do 40%. To produkt najwyższej jakości, który oferuje nam bogatą dawkę pełnowartościowego białka (ponad 14%), wapń, witaminę A, witaminę K, sód oraz pokaźną dawkę naturalnych probiotyków, które wspierają mikroflorę jelit, a co za tym idzie dbają o naszą odporność.

 

Pita

Pita to nie tylko charakterystyczne puchate placki z dużą kieszonką do napełniania, ale i miękkie płaskie chlebki. Te zostają elastyczne, świetnie nadają się do zawinięcia w nich domowego gyrosa, ułatwią też zjedzenie śródziemnomorskich gulaszy i szakszuki. Pieczywo pita jest wilgotne w środku i bardzo przyjemne do żucia. Grecką pitę możemy smarować dipami. Do wszystkich przekąsek, oliwek, fasolek, grillowanego bakłażana podajemy pitę. Serwujemy ją z souvlakami i innym mięsem idajemy do grillowanych warzyw.

Tzatziki

Tzatziki jest popularnym greckim sos. Składa się przede wszystkim z jogurtu, czosnku i ogórka. W przepisie na tzatziki sprawdza się zasada: im mniej, tym lepiej. Tzatziki nie powinno się wzbogacać o dodatkowe składniki jak np. cebula, ser biały czy feta, aby nie pozbawić go prawdziwego smaku.

Tzatziki najczęściej są podawane jako sos do warzyw, chleba, gyrosa i mięsa z grilla.

Tip: Najlepiej smakuje schłodzony przynajmniej przez 1 godzinę w lodówce.

Baklava

Baklava jest tradycyjnym zapiekanym deserem kuchni greckiej, popularnym również w kuchni tureckiej, bułgarskiej i perskiej. Deser przygotowywany jest z tzw. ciasta listkowego, w Grecji nazywanego ciastem filo. Ciasto to przekłada się warstwą orzechów (najczęściej pistacjowych), ale też często włoskich albo migdałów. Deser swój słodki smak zawdzięcza dużej ilości miodu oraz cukru. Ciasto filo, z którego powstaje baklava, jest podstawą wielu greckich dań, ale niestety jego przygotowanie wymaga sporej ilości czasu i dużej zręczności. Im wyższe i ładniej wyrośnięte, tym więcej czasu zajęło jego przygotowanie.

Twórcami deseru wedle stanu dzisiejszej wiedzy mieli być Asyryjczycy, a pierwsze baklavy przyrządzano już w VIII wieku naszej ery. Dziś stworzenie baklavy przypisuje sobie wiele krajów należących kiedyś do cesarstwa Otomańskiego, m.in. Turcja i Bułgaria. Pierwsze zapiski dotyczące baklavy pochodzą z kuchennych pamiętników Pałacu Topkapi, gdzie baklava miała być pieczona już w 1473 roku.

Gyros

Gyros to najprawdopodobniej najsłynniejszy reprezentant kuchni greckiej, do którego przyrządzenia używa się czosnku, oregano i papryki. Sposób przygotowania gyrosa jest wyjątkowo prosty. Zamarynowane wcześniej mięso – wieprzowinę lub baraninę – opieka się na rożnie, zaś jego kawałki odkraja się elektrycznym nożem. W połączeniu z pitą i warzywami można na jego bazie przygotować kompletne danie obiadowe, natomiast po dodaniu do warzyw i wybranych sosów otrzymuje się sałatkę gyros. Gyros może być zarówno rodzajem fast food’u, jak i daniem serwowanym w restauracjach.

Moussaka

Moussaka to zapiekana potrawa z mięsa oraz warzyw – pomidorów i bakłażanów. Do przygotowania moussaki wykorzystuje się mięso wieprzowo-wołowe lub baraninę. Pozostałe składniki to pomidory, ziemniaki, czosnek i cebula, a także przyprawy takie jak cynamon, tymianek, oregano, gałka muszkatołowa i pieprz. Dodatkiem smakowym jest także białe wino.