Feta – białe złoto.

Φέτα (Feta), czyli kawałek z greki. Od 2002 roku nazwa jest chroniona i zastrzeżona tylko dla serów pochodzenia greckiego. Feta to unikalny w Grecji biały ser stołowy, wytwarzany wyłącznie z mleka koziego, czasami z dodatkiem niewielkich ilości (do 30%) mleka koziego, aby nadać serowi nieco bardziej kremową konsystencję. Jej logo i jedynym konserwantem jest solanka, w której przechowywany jest produkt.

Wypas sezonowy jest podstawą hodowli owiec i kóz w celu uzyskania fety i umożliwia adaptację do zmian klimatu. Doprowadziło to do powstania małych, niewymagających i bardzo odpornych lokalnych ras owiec i kóz, zdolnych do przetrwania w środowiskach zapewniających bardzo mało pożywienia, ale o bardzo różnej jakości, ze specyficzną roślinnością nadającą produktowi końcowemu specyficzny smak i aromat. Ponieważ feta jest tak popularna i lubiana w wielu krajach, producenci serów spoza Grecji od dawna produkują „fetę”

Oryginalna feta charakteryzuje się niezwykle miękkim i kremowym smakiem oraz słonym smakiem z nutą przypraw. Barwniki i inne wypełniacze są zabronione w procesie produkcyjnym, a okres dojrzewania solanki wynosi co najmniej 3 miesiące. Ser Feta wytwarzany jest z mleka owczego, koziego lub ich kombinacji. Ser Feta jest lekkostrawny, absolutnie antyalergiczny i niezapalny, podobnie jak ser z mleka krowiego. To świetna propozycja dla osób z nietolerancją laktozy i uczulonych na białka mleka. Ser feta jest źródłem sodu i tłuszczów nasyconych, ale spożywany w nadmiarze może mieć niekorzystne skutki. Więc trzymajmy trochę sera feta w lodówce, ale nie chwytajmy go codziennie.

 Najlepiej jeść na surowo i nieprzetworzone. Jednak jakość smakowa tych produktów pozostawia wiele do życzenia, ponieważ producenci wykorzystują mleko do produkcji serów i nie stosują tradycyjnych receptur produkcyjnych. Porcja sera feta (około 28 gramów) ma około 74 kalorie, 6 gramów tłuszczu, 1,2 grama węglowodanów, 4 gramy białka i 1 gram cukru. Ser Feta jest również bogaty w witaminy z grupy B (B2, B6, B12) oraz minerały: wapń, sód, fosfor i selen. Zobaczmy, jakie jeszcze smakołyki kryją się w białym bloku feta. Ser feta jest bogaty w wapń, który w połączeniu z witaminą D (znajdującą się na przykład w rybach lub jajach) może mieć właściwości przeciwnowotworowe. Wapń w serze wpływa także na gęstość kości, obniżając w ten sposób ryzyko wystąpienia osteoporozy i innych chorób związanych z utratą masy kostnej.

Kolejnym białkiem występującym w serze feta jest histydyna – początkowo uznawana za ważną tylko dla rozwoju niemowląt. Obecnie uważa się ją za istotną również dla zdrowia osób dorosłych.

Białko w połączeniu z witaminą B6 (również występującą w serze feta) bierze udział w procesie uwalniania histaminy, czyli związku wyzwalającego procesy zapalne. I chociaż ważne jest, by usuwać z diety produkty wpływające na stany zapalne, taki mały stopień zapalenia jest dla nas dobry, bowiem aktywizuje układ odpornościowy do walki z chorobami. Ser feta to bogate źródło witaminy B2 (inaczej nazywanej ryboflawiną) – znanego od dawna naturalnego środka na bóle głowy i migreny. Optymalny poziom tej witaminy w organizmie obniża również ryzyko występowania chorób oczu, takich jak zaćma czy jaskra. Witamina B12 oraz żelazo znajdujące się w serze feta, polecane są również osobom zmagającym się z niedokrwistością. Naturalna suplementacja tych składników przyczyni się do szybszego zwalczenia anemii.

Podsumowując spożywanie szczególnie greckiego sera feta przynosi nie tylko pozytywne korzyści dla organizmu, ale też zapewnia niezapomniane doznania smakowe.