All you would like to know abot Greece
Infrastruktura Grecji jest bardzo zróżnicowana. Należą do niej np. mosty, znaki drogowe bądź tunele. W dzisiejszym artykule omówimy tę część Grecji.
Autostrada to droga dwujezdniowa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h. Natomiast droga ekspresowa to droga publiczna wyposażona w jedną lub dwie jezdnie; przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych. Na drodze ekspresowej zabronione jest zawracanie, zatrzymywanie się lub postój pojazdu (z wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych) oraz cofanie.
Autostrady i drogi ekspresowe w Grecji stanowią główne korytarze komunikacyjne Grecji. Długość sieci autostrad wynosi 2005 km. Od 2000 roku jest ona stale modernizowana i rozbudowywana.
Latarnią uliczną nazywamy źródło światła w oprawie oświetleniowej wraz z konstrukcją ją podtrzymującą, czyli słupem, wysięgnikiem lub przewieszką, mające za zadanie oświetlać ulice, chodniki, drogi oraz także niemniej ważne alejki w parkach.
Przekraczając granicę słonecznego państwa o nazwie Grecja, na które w dawno minionej przeszłości mówiono Hellada, od samego początku naszą uwagę przykuły fascynujące lampy uliczne. Nie od dziś wiemy, że lampy uliczne są nierozerwalnym elementem Naszego codziennego przebywania w przestrzeni publicznej. Niemniej jednak, mała część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z bezpieczeństwa, które otrzymujemy dzięki funkcjonowaniu lamp po zmroku. Oświetlają ulice, dzięki czemu uczestnicy ruchu drogowego mają pewność uniknięcia kolizji, czy też wypadku. Poza omówioną powyżej funkcją bezpieczeństwa, wspominane elementy infrastruktury spełniają mnóstwo innych funkcji. Jedną z nich zdaje się być dekoracyjny charakter lamp.
Ze względu na ukształtowanie terenu Grecji podczas podróży przejeżdżaliśmy przez wiele mostów i tunelów. W Grecji pobierana jest opłata za przejazd tylko jednym mostem i jednym tunelem. Podwodny tunel Aktio – Preveza kosztuje 3 euro (samochody do 2 metrów wysokości, powyżej 2 metrów opłata wzrasta do 5 euro). Opłata za most Rio-Andirio wynosi 13,30 euro (samochód osobowy lub campingowy do 2 metrów) lub 20 euro (samochód osobowy lub campingowy powyżej 2 metrów). Rio-Andirio to most łączący północną część półwyspu Peloponez z Półwyspem Bałkańskim. Licząca 2883 metrów konstrukcja jest naprawdę imponująca. Nic dziwnego, koszt budowy mostu wyniósł niebagatelną kwotę 630 milionów Euro.